Kronika proslave Dana Općine Kijevo 2017. godine i blagdana Gospe od Karmela
Donosimo mali dio svih događanja koja smo imali u Kijevu povodom proslave Dana Općine Kijevo 2017. godine

Održana Svečana sjednica općinskog Vijeća Općien Kijevo14.07.2017.g.,Petak

U jutarnjim satima održano je  polaganje vijenaca kod spomen križa.Općinski čelnici položili su vijence kod spomen lriža ranjenog kijevskog Isusa .Polaganju vijenaca prisustvovali su svi vijećnici Općine Kijevo,ali i predstavnici policije i vojske  našeg mjesta.
U 10.00 sati počela je svečana sjednica općinskog vijeća Općine Kijevo uz prisustvo 30-tak uzvanika susjednih Općina i gradova ,koje je u ime Općinskog vijeća Općine Kijevo pozdravio predsjednik Martin Ercegovac.
Okupljeni vijećnici zauzeli su jasan stav da samo zajedništvo može  unaprijediti  i oplemeniti život u Kijevu .
-Dvadeset četiri godine otkada postoji Općina Kijevo nije velika brojka ,ali moramo svi priznati sebi da je naš životni prostor poprimio drukčije i ljepše vizure ,ali i da je infrastruktura itekako olakšala  život kijevljanima u posljednjih 20-tak godina.Daleko je to od onoga što svi želimo za Kijevo ,ali trudit će mo se i dalje za dobrobit svim stanovnicima našeg mjesta.Država i njezin aparat debelo usporava razvitak ruralnih područja ,bez  razumijevanja za mjesta poput Kijeva ,koje je daleko od političkih i gospodarskih centara .Povratničko smo mjesto ,slabo prometno povezano ,raštrkani smo ,uglavnom starije životne dobi i to stvara dodatne probleme ,mladi bez obzira što imaju krov nad glavom traže financijsku neovisnost o roditeljima  i ne može im se zamjeriti što teže gradu ,međutim itekako mogu komentirati onaj dio pučanstva koji ima mogućnost provesti treću dob  u Kijevu, u vlastitom domu ,mjestu ,župi ,a čame u gradovima odbijajući svaku pomisao na može bitni povratak domovima.Također napominjem da je ključ uspjeha Kijeva ono što nam je na dohvat ruku ,a to je sve ovo što nas okružuje od ovog Bogom  danim prostranstvom do naše ljepotice –Dinare.Jedino što od Vas tražim dragi sumještani da se aktivirate  ,da se trgnete iz ove učmalosti ,da progledate napokon i da počnete ulagati u svoje kuće ,okućnice i vrtove ,kamene kuće i u selu ,pod Dinarom ili na samoj Dinari.Turizam je grana gospodarstva koja je naša budućnost bilo da se bavite proizvodnjom ili uslugama ,a imamo itekako što ponuditi od prenoćišta ,gastro ponude ,šetnica ,vidikovaca, biciklističke ,planinarske ,alpinističkih i jahačkih  staza , eko uzgoj voća i povrća za vlastite  potrebe  ali i za naše goste ,razvoj stočarstva ;uzgoj koza ,ovaca ,goveda ,peradi.Bitan nam je i Park prirode Dinara i za njega ćemo se posebno boriti ,bitan nam je svaki izvor pitke vode ,bunar ,lokva ,pećina ,špilja i jama, bitno nam je sve što nas okružuje jer smo uistinu jedno od najljepših mjesta dalmatinskog zaleđa.Razvoj gospodarstva   u obliku teških industrija ne dolaze u obzir ,težimo tomu da oplemenimo zajedno područje naše Općine , dobrobit svih njenih stanovnika istakla je između ostalog načelnica Općine.

Proslava Blagdana Gospe od Karmela

16.07.2017 Nedjelja

10.30 sati Svečana misa u crkvi Sv. Mihovila  povodom blagdana Gospe od Karmela

Nebeska zaštitnica naše Općine već ustaljeno je jedan od najvećih blagdana naše Župe ,slili su se kijevljani sa svih strana svijeta ,pohrlili u zagrljaj kućnom pragu jer jedino ovdje duša je spokojna , a tijelu ugodno.

Svetu  Misu je služio naš župnik Fra.Ivan Buljević koju su uveličali i drugi svećenici iz susjednih župa,a članovi KUD-a „Dinara“ su i ove godine uveličali crkveno slavlje!

Popodnevni program

Ove godine su se  naši mladi  sa posebnom energijom i idejama potrudili doprinijeti proslavi za nas ovog posebnog dana ,tako su se redali turniri u Balotama ,potezanje konopa u čak tri kategorije muški ,žene i naši najmanji ispreprelo se i staro i mlado  u namjeri da budu jedinstveni i neponovljivi jer život je prekratak da se uz rad ne bi i  zabavio ,zato kijevljani BRAVO za 2017.

Kulturno-umjetnički program

KUD „ Dinara „ Kijevo i ove godine ugostilo je društva dalmatinske zagore  na manifestaciji DINARIDI ,koja se već tradicionalno održava u Kijevu svake godine.Ove godine naši gosti su bili sljedeći:

Udruga reraša i guslara Kamešnica iz Otoka, KUD zvuci kamena i krša iz Imotskog, KUD Škabrnja iz Škabrnje, Udruga zvuci zavičaja Zadarske i Šibensko-kninske županije, KUD Sinj iz Sinja,, Pivačka skupina Prominsko drniškog kraja, KUD sv.Ilija iz Kljaka i KUD Bile ruže iz Imotskog.

Program je vodio Ante Tadić Nadomir Šutra ,široj javnosti poznati pjesnik.

Za sve sudionike kulturno-umjetničkog programa organiziran je domjenak u prostorijama Osnovne škole

Večernji program

Iako nas vrijeme ni ove godine nije poslužilo;

 bez obzira što smo trebali umirat od vrućine onih 12 stupnjeva nas je i te kako rashladilo , međutim kada ljudi šire pozitivnu energiju i kada je duši toplo onda se i tijelo prilagodi.

Koncert tamburaškog sastava GAZDE itekako je podgrijalo atmosferu i doprinijelo  da se kijevljani osjećaju posebno ,a naši mladi su se pobrinuli za gastro ponudu našlo se tu jela i pića po izboru,a ni  tradicionalni kijevski uštipci nisu izostali.

Ljudi svaka čast !


 
 
OPĆINE KIJEVO
Linkovi
© Općina Kijevo 2015 Sva prava pridržana